Prawo Rodzinne

Postępowanie w sprawach z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego, są często sprawami trudnymi i wymagającymi dużego zaangażowania. Związane to jest nie tylko ze względu na unormowania prawne ale przede wszystkim z uwagi na aspekt emocjonalny, który towarzyszy tego rodzaju postępowaniom. Jako doświadczony w tej materii adwokat jestem w stanie zapewnić Klientom zarówno profesjonalne wsparcie merytoryczne, jednocześnie nie pozostając obojętnym na towarzyszące emocje. Dlatego też do każdej sprawy podchodzę indywidualnie, bowiem każda sprawa należąca do kategorii rodzinnej wymaga rozsądnego rozważenia ochrony dobra rodziców, ale także, a nawet przede wszystkim małoletnich dzieci, celem znalezienia satysfakcjonującego i bezpiecznego rozwiązania.

prawo rodzinne adwokat Kijak

Zakres prowadzonych spraw: alimenty na dziecko, podwyższenie lub obniżenie alimentów, wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego, ustalenie kontaktów z małoletnim dzieckiem, ustalenie miejsca pobytu dziecka, pozbawienie władzy rodzicielskiej, ograniczenie władzy rodzicielskiej, ustalenie/zaprzeczenie ojcostwa, ubezwłasnowolnienie całkowite i częściowe

Odpowiedzi na często zadawane pytania :

Od czego zależy wysokość alimentów. Czy w sytuacji w której zobowiązany do świadczenia alimentacyjnego nie pracuje oficjalnie mogę uzyskać alimenty.

Wysokość świadczenia alimentacyjnego uzależniona jest przede wszystkim od usprawiedliwionych potrzeb dziecka i możliwości zarobkowych osoby zobowiązanej do alimentacji. Sąd ustalając wysokość świadczenia alimentacyjnego bierze pod uwagę nie tylko aktualne wynagrodzenie zobowiązanego do alimentacji. Przede wszystkim jego możliwości zarobkowe przy dołożeniu należytej staranności. Istotnym elementem przy ustalaniu świadczenia alimentacyjnego jest stopa życia rodzica, który ma obowiązek alimentacyjny względem dziecka. Co do zasady rodzice powinni wspólnie partycypować w kosztach utrzymania dziecka. Dlatego rodzic przy którym dziecko ma miejsce stałego miejsca zamieszkania (rodzic wiodący), może wypełniać swój obowiązek alimentacyjny względem dziecka poprzez jego osobiste starania o dobro i wychowanie dziecka.

Dziadkowie, krewni oraz osoby, które przez dłuższy czas sprawowały pieczę nad dzieckiem mają prawo do kontaktów z dzieckiem. Prawo do kontaktów dziadków czy najbliższych krewnych jest całkowicie niezależny od prawa przysługującego rodzicom dziecka, jednak zakres tych kontaktów podporządkowany jest konieczności ochrony dobra dziecka.

Sąd może powierzyć wykonywanie władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców, ograniczając władzę rodzicielską drugiego do określonych obowiązków i uprawnień w stosunku do osoby dziecka, jeżeli dobro dziecka za tym przemawia. Powodów do ograniczenia władzy rodzicielskiej może być wiele. Uzależnienie rodzica, brak kontaktów z dzieckiem, nieprawidłowy wpływ na dziecko to tylko niektóre przesłanki, uzasadniające wystąpienie z wnioskiem o ograniczenie władzy rodzicielskiej. Najczęściej do ograniczenia władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców dochodzi w sytuacji, w której rodzice z uwagi na konflikt i brak komunikacji  nie są w stanie wspólnie podejmować decyzji co do bieżących potrzeb związanych z wychowaniem dziecka. Pamiętaj! Ograniczenie władzy rodzicielskiej nie ma wpływu na kontakty z dzieckiem. Kontakty z dzieckiem są więc niezależne od władzy rodzicielskiej.

Do zawieszenia władzy rodzicielskiej dochodzi w przypadku przemijającej przeszkody w jej wykonywaniu. Najczęstszymi powodami uzasadniającymi zawieszenie władzy rodzicielskiej rodzicom, bądź jednemu z rodziców jest dłuższy pobyt za granicą, przebywanie w zakładzie karnym, czy też stan zdrowia uniemożliwiający sprawowanie władzy rodzicielskiej.  Zawieszenie władzy rodzicielskiej oznacza, że rodzic, którego prawa rodzicielskie zostały zawieszone, nie może wykonywać praw wynikających z tej władzy, pomimo że nadal jego prawa i obowiązki istnieją.

Zgodnie z regulacjami zawartymi w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym jeżeli władza rodzicielska nie może być wykonywana z powodu trwałej przeszkody albo jeżeli rodzice nadużywają władzy rodzicielskiej lub w sposób rażący zaniedbują swe obowiązki względem dziecka, sąd opiekuńczy pozbawi rodziców władzy rodzicielskiej. Pozbawienie władzy rodzicielskiej może być orzeczone także w stosunku do jednego z rodziców.

Pamiętaj! W razie ustania przeszkody, która była podstawą pozbawienia władzy rodzicielskiej, sąd opiekuńczy może przywrócić władzę rodzicielską.

Pozostałe Specjalizacje

Prawo Karne

Kompleksowa obrona w postępowaniu przygotowawczym i sądowym.

Rozwody

Zapewniam praktyczną pomoc w zakresie rozwodów, separacji, podziału majątku.

Potrzebujesz pomocy prawnej? Przedstaw mi swoją sprawę.